Infobar icon

Odporúčame vám slovenský prírodný repelentný sprej bez obsahu škodlivých látok. Vhodný aj pre detskú pokožku.

Kategórie
 
 
 
 
 
 
Revolučné kompostovateľné obaly

kompostovatelne obaly

V súčasnosti sa kladie veľký dôraz na znižovanie množstva odpadu, aby sa chránilo životné prostredie. Práve z tohto dôvodu sa spoločnosť La Finestra sul Cielo rozhodla pre popredného výrobcu kompostovateľných obalov. Konkrétne ide o kompostovateľnú laminovanú fóliu, ktorá je vhodná na balenie v ochrannej atmosfére pre všetky potravinové produkty.

Výrobca kompostovateľných obalov získal pre svoju kompostovateľnú laminátovú fóliu certifikát „OK COMPOST INDUSTRIAL“ v súlade s normou EN 13432. Ak inkust nepresahuje 5% suchej hmotnosti balenia, tak EN 13432 umožňuje označiť celé balenie vrátanie etikiet ako kompostovateľný obal. Takéto kompostovateľné obaly patria do biologického odpadu, ktorý je určený na priemyselné kompostovanie. Zloženie kompostovateľného obalu je priemyselné tajomstvo, avšak vonkajšia vrstva je zložená z celulózy a vnútorná vrstva z bezlepkových obilninových škrobov.

Biorozložiteľné a kompostovateľné – aký je v tom rozdiel?

Biorozložiteľné a kompostovateľné sú dve slová, ktoré sa často zamieňajú, keď hovoríme o recyklácii. Ale medzi týmito slovami existuje zásadný rozdiel. Poďme si to všetko ozrejmiť.

Biorozložiteľné

Biologicky rozložiteľné znamená, že produkt sa rýchlo a bezpečne rozloží na väčšinou neškodné zlúčeniny. Rozloží sa však rôznym tempom v závislosti od pôvodného materiálu, z ktorého je vyrobený a od toho, ako bol spracovaný. Podľa American Society for Testing and Materials (ASTM) sú biologicky rozložiteľné látky čokoľvek, čo podlieha degradácii v dôsledku pôsobenia prirodzene sa vyskytujúcich mikroorganizmov, ako sú baktérie, huby a riasy. Aj keď doba rozkladu nie je definovaná, biologicky odbúrateľné obaly sa rozkladajú kratšie ako biologicky neodbúrateľné obaly, ako napríklad plasty.

Kompostovateľné

Kompostovateľné znamená, že produkt je schopný sa v kompostovacom prostredí rozložiť na prírodné prvky. Pretože sa rozkladá na svoje prírodné prvky, nepoškodzuje životné prostredie. Proces rozkladu zvyčajne trvá asi 90 dní. Kompostovateľné materiály sú čokoľvek, čo počas kompostovania podlieha rozkladu biologickými procesmi, čím sa získa CO2, voda, anorganické zlúčeniny a biomasa. Nezanechávajú žiadne viditeľné alebo toxické zvyšky.

Aký je teda rozdiel medzi biorozložiteľným a kompostovateľným obalom?

Pri pohľade na definície oboch pojmov je celkom pochopiteľné, prečo sú tak ľahko zamieňané, ale je tu zásadný rozdiel. Zatiaľ čo všetok kompostovateľný materiál je biologicky rozložiteľný, nie všetky biologicky rozložiteľné materiály sú kompostovateľné. Aj keď sa biologicky rozložiteľné materiály vracajú do prírody a môžu úplne zmiznúť, niekedy zanechávajú kovové zvyšky (mikroplasty). Kompostovateľné materiály naopak vytvárajú niečo, čo sa nazýva humus, ktorý je plný výživných látok a je skvelý pre rastliny. Súhrnne možno povedať, že kompostovateľné výrobky sú biologicky odbúrateľné, ale s ďalšou výhodou. To znamená, že keď sa rozkladajú, uvoľňujú do pôdy cenné živiny, čo napomáha rastu stromov a rastlín.

Najdôležitejšie je to, že kompostovateľné materiály sa rozkladajú 90 dní a nezanechávajú žiadne toxické zvyšky, pretože sú už 100% organické. Avšak biologicky rozložiteľné materiály sa môžu rozkladať až niekoľko rokov a v niektorých prípadoch dokonca zanechajú za sebou toxický odpad.

 
 
 
 
Potraviny v kompostovateľných obaloch
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia