Infobar icon

Odporúčame vám slovenský prírodný repelentný sprej bez obsahu škodlivých látok. Vhodný aj pre detskú pokožku.

Kategórie
 
 
 
 
 
 
Len pre skutočných hrdinov! Ako začať s otužovaním vodou?

otužovanie vodou, ako začať

Prvé umývanie v kúpeľni má byť dosť teplé a druhé práve tak studené. Ale opäť treba brať zreteľ na zvyklosť tela. Chúlostiví ľudia si musia pomaly zvykať na studenú vodu. A teraz sa iste pýtate, ako postupovať, keď sme doteraz používali len teplú vodu. Pamätajme si, že máme jednať čo najopatrnejšie.

Najprv sa osprchujeme teplou vodou. Potom namočíme špongiu do studenej vody, vymačkáme ju a rýchlo ňou prejdeme po hornom tele. Akonáhle sa špongia zohriala teplom tela, opäť ju namočíme do studenej vody, vymačkáme a prejdeme ňou ďalšie časti tela. Tak postupujeme ďalej, až otrieme špongiou celé telo. Potom si hneď trieme telo suchým uterákom. Akonáhle nám telo horí, sadneme si na stoličku a obrátime sa k nohám. Namočíme špongiu do studenej vody a rýchle ňou pretrieme jednu nohu. Potom ju utrieme a silne trieme uterákom. To isté urobíme i s druhou nohou. Potom si rýchle obujeme ponožky a topánky. Ak nie sme na to zvyknutí, nestojíme a nechodíme s vlhkými nohami.

Potom obliekame ostatné telo. Zbytočné otáľanie alebo ďalšie úpravy za naha nemožno odporúčať, ak je v miestnosti vlažná, prípadne chladná atmosféra. To by bolo neškodné iba v lete.

Takto postupujeme ďalej celý mesiac. Dbáme na to, aby najmä umývanie špongiou, namočenou do studenej vody sa vykonalo veľmi rýchlo. Podobne aj trenie tela uterákom musí prebiehať rýchlo a poponáhľame sa i s obliekaním. Musíme rýchlo chrániť telo, ktoré nie je zvyknuté na studenú vodu. Potom však je to nanajvýš blažený pocit, keď sa nám rozprestiera príjemné teplo po celom tele. Budeme sa cítiť ako znovuzrodení, plní sily, všetky chrámy a mrzuté myšlienky náhle zmiznú, upravujeme sa pred zrkadlom a v tejto chvíli vidíme svet v ružovom svetle. Nezahováram, veru nie, pretože to sám denne pociťujem.

Iste Vám už napadlo, prečo naliehavo žiadam umývanie studenou vodou. Má to svoje príčiny. Skúste sa umyť vlažnou vodou v teplej miestnosti. Že Vám hneď bude zima? Je to najlepšia príležitosť pre schúlostiveli organizmus, aby nachladol, najmä ak okamžite nevyhľadá svoj teplý župan a nejde sa zohriať ku kachliam. Vlažná voda totiž hneď vyťahuje  teplo z tela, kdežto studená voda vydráždi krv k rýchlejšiemu prúdeniu, čím sa zvyšuje telesné teplo. Kto sa teda bojí studenej vody a myslí si, že sa bude šetriť vlažnou vodou, prišiel z dažďa pod odkvap a môže si značne škodiť.

Ale na druhej strane zasa kto pri umývaní studenou vodou otáľa a viac menej nechá telo v kľude, tak že vychladne, môže si takisto škodiť. Najúspešnejším postupom je umývanie studenou vodou, trenie uterákom a obliekanie, a keď sa to všetko vykonáva rýchlo a šikovne.

Tento postup musíme dodržať štvrť roka, ak ide o zimné obdobie.

Potom príde druhý stupeň: pri rovnakom postupe výkonov necháme špongiu nasiaknutú studenou vodou, rýchle ju namočíme a rýchlo pretrieme brucho, zadok a stehná. Inak rovnako ako pred tým. Takto sa umývame ďalší mesiac.

Ďalší postup: po umytí teplou vodou sa postavíme do vane, na nohy si dáme slamené pantofle (aké sa používajú v parných kúpeľoch). Do umývadla si napustíme studenú vodu. Namočíme do neho špongiu a plnú vody ju vytlačíme v tyle na ramenách, potom na hrudi a po obidvoch stranách ramien pri ramennom kĺbe. Potom vždy, keď sa nám minie voda v špongii, rýchle ju namočíme a pretrieme ňou brucho, zadok a stehná. Všetko sa musí skončiť behom dvoch minút. Takto postupujeme opäť počas jedného mesiaca.

Potom sme už značne otužilí a môžeme sa odvážiť ísť pod sprchu. Pustíme si studenú vodu, postavíme sa pod sprchu a rýchlo sa pod ňou otáčame. Zastavíme sprchu, vyskočíme na podložku a dôkladne sa vytrieme uterákom, až nám bude koža „horieť“. Nemyslite si, že už môžete plytvať s časom a otáľať s obliekaním, ešte nie je vyhrané!

Až po 18. až 20. týždňoch sa smiete odvážiť zostať chvíľu nahý a prechádzať sa po izbe.

Bude dobre, keď budete postupovať týmto postupom, takto pomaly a veľmi dôkladne zvykáte svoje telo na zmenu k otužilosti. Prenáhlenie by Vám škodilo. Kto cíti, že by ešte nemal postupovať ďalej, kto má istú nechuť k ďalšiemu stupňu otužovania, nech zostane ešte v stupni, v ktorom práve je. TELO VIE, ČO MU SVEDČÍ. Opatrnosť je prvou požiadavkou, ak chceme mať úspech. A ten sa potom presne dostaví. Tu treba úplnú presnosť a opatrnosť.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia