Infobar icon

Odporúčame vám slovenský zázvorový nealkoholický nápoj ZINGI. Med, citrónová šťava, zázvorová šťava a nič viac. 

Kategórie
 
 
 
 
 
 

9 benefitov užívania Moringy každý deň

Naše články - BLOG
Napísal Tím DOBRIO
05.08.2022

Moringa si získava čoraz väčšiu popularitu ako nové „superjedlo“. Je totiž charakteristická vysokými nutričnými hodnotami, silnými protizápalovými a antioxidačnými účinkami, schopnosťou chrániť rôzne tkanivá a mnohými ďalšími prínosmi pre zdravotný stav.

Moringa oleifera (olejodárna) je malým stromovitým druhom z Indie, Pakistanu a Nepálu, ktorý sa už po dlhé generácie používa v medicíne východných kultúr. Moringa je vhodná na prevenciu ťažkostí ako cukrovka, srdcové ochorenia, anémia, artritída, ochorenia pečene a dýchacieho systému, ako aj kožné a tráviace problémy.

Moringa sa stala populárnym prírodným výživovým doplnkom vo forme prášku zo sušených listov, ale konzumovať je možné aj struky, korene, kôru, kvety, semená aj plody tejto rastliny. Moringa sa tradične nazýva stromom života, alebo najlepší priateľ matky a tomu zodpovedá aj jej široké využitie.

Predstavujeme Vám 9 potenciálnych zdravotných výhod konzumácie listu moringy:

1. JE PLNÁ VITAMÍNOV A MINERÁLOV

Moringa je mimoriadne bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a aminokyselín. Obsahuje veľké koncentrácie vitamínu A, C a E, ako aj vápnika, draslíka a bielkovín.

2. ZBAVUJE VOĽNÝCH RADIKÁLOV

Antioxidanty obsiahnuté v moringe eliminujú voľné radikály – teda molekuly, ktoré spôsobujú oxidatívny stres, poškodzovanie buniek a zápaly. Listy, kvety a semená moringy obsahujú antioxidanty známe ako flavonoidy, polyfenoly a kyselina askorbová.

Výťažky z listov v porovnaní s kvetmi a semenami disponujú vyššou antioxidačnou aktivitou, lepšou schopnosťou zachytávať radikály, ako aj vyšším potenciálom spomaľovania oxidácie lipidov, proteínov a DNA. To znamená, že listy môžu vo veľkej miere predchádzať poškodeniu a degradácii, ktoré spôsobujú voľné radikály prítomné v bunkách rôznych orgánov v tele. Moringa môže udržiavať tieto orgány v zdravom a výkonnom stave.

3. BOJUJE PROTI ZÁPALU

Zápal môže viesť k chronickým ochoreniam, medzi ktoré patria napríklad cukrovka, dýchacie problémy, kardiovaskulárne ochorenia, artritída a obezita. Moringa môže zmierňovať zápal tým, že potláča činnosť zápalových enzýmov a proteínov v tele, pričom moringa môže výrazne redukovať zápal v bunkách.

4. ZMIERŇUJE NIEKTORÉ PRÍZNAKY CUKROVKY

Prášok z listu moringy môže veľmi účinkovať pri znižovaní hladiny lipidov a glukózy v krvi, ako aj pri regulácii oxidatívneho stresu u pacientov s cukrovkou. To znamená, že môže efektívne znižovať hladinu cukru v krvi, hladinu cholesterolu a môže zvyšovať ochranu pred  poškodením buniek.

5. CHRÁNI KARDIOVASKULÁRNY SYSTÉM

Prášok z listu moringy môže mať veľmi pozitívne účinky na srdce a obehový systém. Môže byť účinná predovšetkým pri vyrovnávaní nadmernej hladiny lipidov v krvi, prevencii upchávania ciev a znižovaní hladiny cholesterolu.

6. PODPORUJE ZDRAVIE CENTRÁLNEHO NERVOVÉHO SYSTÉMU

Moringa obsahuje antioxidanty a stimulujúce látky, ktoré prispievajú k zdraviu mozgu a efektivite kognitívnych funkcií.

Vysoký obsah vitamínov E a C bojovuje s oxidáciou, ktorá vedie k degenerácii neurónov, čím moringa vo všeobecnosti môže zlepšiť funkciu mozgu. Okrem toho majú potenciál normalizovať hladiny serotonínu, dopa mínu a noradrenalínu v mozgu, čo zohráva kľúčovú úlohu v zlepšovaní pamäte, nálady a funkcii rôznych orgánov.

7. CHRÁNI PEČEŇ

Listy a kvety moringy sú príznačné vysokou koncentráciou polyfenolov, ktoré môžu chrániť pečeň pred oxidáciou, toxicitou a poškodením.

Moringa má veľky potenciál redukovať celkové poškodenie, fibrózu a reverznú oxidáciu v pečeni. Olej z moringy tiež môže obnovovať hladinu pečeňových enzýmov na normálnu úroveň, znižovať oxidatívny stres a zvyšovať obsah bielkovín v pečeni.

Pečeň je zodpovedná za detoxikáciu krvi, tvorbu žlče, metabolizmus fruktózy, metabolizmus tukov a spracovanie živín, pričom tieto funkcie môže plniť iba za prítomnosti nevyhnutných pečeňových enzýmov. Je preto kritické, aby sa ich koncentrácia udržiavala na normálnej úrovni. Znížená hladina pečeňových enzýmov by napríklad mohla viesť k neschopnosti orgánu filtrovať krv.

8. MÁ ANTIMIKROBIÁLNE A ANTIBAKTERIÁLNE VLASTNOSTI

Moringa je vo svete známa pre svoje antibakteriálne a antifungálne účinky, ktoré môžu pôsobiť proti infekciám.

9. ZLEPŠUJE HOJENIE RÁN

Listy, koreň a semená moringy obsahujú látky, ktoré môžu stimulovať tvorbu krvných doštičiek. To urýchľuje zrážanie krvi a hojenie rán.

AKO KONZUMOVAŤ MORINGU

Odporúčané dávkovanie: 1-2 kapsule 2 x denne, po jedle.

Tiež Vám odporúčame, aby ste vo veľkých množstvách radšej nekonzumovali výťažky zo semien moringy, keďže okrem protizápalových sa pri nich vo vzťahu s určitými bunkami vyskytli aj toxické účinky.

Moringa môže mať pri nadmernej konzumácii laxatívne účinky. Keď ju zavádzate do svojho stravovacieho plánu, ideálnou dávkou je jedna až dve kapsule dvakrát denne.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia